Mostmár elég tudás van a birtokodban, hogy elkezdhessünk .bat, azaz kötegelt parancsfájlokat készíteni. Ezzel egyidőben új DOS parancsokat is meg fogsz ismerni. Eddig tényleg csak a legalapvetőbb parancsok kerültek bemutatásra.
A parancssorban, batch (kötegelt) fájlokban, és a DOS rendszerfájlokban (config.sys, autoexec.bat) egyaránt használható parancsok:
break = on | Bekapcsolja, vagy
break = off | kikapcsolja a break billentyű hatását.
set valtozo = ertek | Változó létrehozása
rem -- Program eleje -- | Megjegyzésnek szánt sorok, a DOS átugorja.
Sok esetben lesz szükség adatok megjelenítésére a képernyőn, hogy a felhasználó lássa mi történik éppen, hol tart egy feladat stb..
echo Uzenet szovege
A parancsok nem fognak megjelenni a képernyőn, a következő parancs hatására:
@ECHO OFF
@ECHO ON | Az ECHO bekapcsolása.
A kötegelt fájlok sok esetben használnak más kötegelt fájlokat is, vagy futás időben készítenek - akár dinamikusan - új kötegelt fájlokat. Szintén az ECHO parancs szolgál arra, hogy ne csak a képernyőre hanem egy fájlba irassunk valamit:
echo Ez egy fajlba fog kerulni > temp.bat
Ez a példa kicsit sántít, ha megpróbálod futtatni a temp.bat-ot, nem fog kiírni semmit, ugyanis csak simán beleírtunk a fájlba egy sort, de hiányzik az ECHO ami a képernyőre írná a sort. Helyesen tehát:
rem Az ECHO OFF esztetikai szempontbol kell, hogy ne látszódjon az ECHO
@echo off
echo echo Ez mar megjelenik a kepernyon > temp.bat
A DOS a sorokat csak egyszer értelmezi, balról jobbra haladva, karakterenként. Ha talál egy idézőjelet, mindent amit a következő idézőjelig talál azt egy egybefüggő szövegként kezel. Ha két százalék jelet talál %%, lecseréli egy darabra %. Ha egy % jelet talál amit szám követ, behelyettesíti a két karaktert a hozzá tartozó parancssori paraméterre. Akárcsak a Windows esetében, környezeti változókban elmentett szöveget is be lehet helyettesíttetni. Minden ami két százalékjel között van, pl. %PROMPT% az ilyen. A környezeti változók előre definiált konstans értékek.
Ezen felül van lehetőség rendes változók használatára is, arra az esetre ha egy bizonyos értéket el kívánunk menteni, későbbi használatra. A változók kiírása a már megismert ECHO-val lehetséges, pl.:
set username = GoobeMaster
Akárcsak a BASIC nyelvekben lehet sorokat címezni, de egy kis csavarral, előbb szerepel a kettőspont, majd a címke neve. Hasonlóan a GOTO paranccsal lehet címkéhez ugrani, pl:
goto kiiras
echo Soha nem fog kiirodni ez a sor, a fenti parancs miatt.
:kiiras
echo Hello Tourist!
A legegyszerűbb - de nem minden esetben a legpraktikusabb - módja, hogy a felhasználótól bekérjünk egy választást, a következő:
@echo off
echo Kerem valasszon egy jatekot a listabol:
echo 1 - UGH
echo 2 - Pizza Tycoon
echo 3 - Imperium Galactica
Miután lefut a fenti .bat fájl, a felhasználó visszakerül a rendes DOS parancssorba, majd beír 1-3 ig egy számot. Ezzel tulajdonképpen elindítja a következő bat fájlok egyikét:
1.bat
2.bat
3.bat
Ugye milyen frappáns?
Ez az útmutató sorozat elég régen készült. A benne foglalt információk továbbra is helytállóak. Amint lesz rá lehetőségem, megpróbálom összefésülni a részeket, kiegészíteni és felfrissíteni.