Tervezési döntések a népszerű operációs rendszer mögött
A mű eredeti címe: An Inside Look at MS-DOS (The design decisions behind the popular operating system)
Szerzője: Tim Paterson, az eredeti kiadást itt olvashatod
A magyar fordítást több részletben fogjuk közölni, fordítója és gondozója a weboldal szerkesztője.
Törekedtem arra, hogy a szöveg magyarrá váljon, így sok kifejezést is a megszokott - vagy nem megszokott - módon lefordítottam.
2. részlet
Fájl struktúra
A lemezek nyomvonalakra és szektorokra vannak felosztva (track/sector), ahogy a második ábra mutatja. Egy bizonyos adat tömb eléréséhez, a program először a megfelelő nyomvonalhoz ugrik, majd megvárja amíg a forgó lemez a megfelelő szektort a fej alá mozgatja.
Ábra 2: A lemez szektorok elhelyezkedése az IBM Személyi Számítógép (egyoldalú) formátumában.
A CP/M (Control Program for Microcomputers) egy Intel 8080/85 alapú számítógépekre szánt operációs rendszer, a Digital Research Inc. fejlesztése. A korai verziókat Gary Kildall egyedül hozta létre - az egyszerűség és flexibilitás jegyében 1973-ban. Gary találta fel a BIOS-t, mint olyat, és ezzel elérte hogy operációs rendszere akár teljesen eltérő hardware konfigurációs PC-ken is fusson (emiatt csak apró módosítások voltak szükségesek). Eredetileg 8bit-es processzorokra, és 64 kb memóriával rendelkező gépekre készült. Később sikeresen vált többfeladat kezelő, több felhasználós, 16 bit-es rendszerré. Az 1970-es, és a 80-as évek közepéig standardnek számított az üzleti életben való felhasználásra.
Nem telt el sok idő, és a XEROX által kifejlesztett GUI alapú operációs rendszerek, és a WIMP ötletét először az Apple, majd a Microsoft is "kölcsön vette". Az egér mint bemeneti eszköz 1979-ben indult világhódító útjára. Nem úgy mint a Microsoft által fejlesztett Windows, melynek első 1.0 verziója 1985-ben jelent meg. Kicsit késve csöppentek bele a GUI világba mondhatnák egyesek. Ennek ellenére már a korai próbálkozások is egyre növekvő sikert értek el. Az 1.02 verzió már nemzetközi változatokat is kínált, 1987-re már VGA grafikát, rengeteg féle PC modellt is támogatott. Érdekesség: a szoftver hivatalos támogatása 16 évig tartott, 2001 December 31-ig.
Ha belegondolok, hogy sokáig én is használtam a Windows 3.1 és 3.11 verziókat elkap a frász :) Pedig, ha retrospektív gondolok rá, akkor egy igazi mérföldkő a Windows történetében.
Technikai oldalról is egy továbbfejlesztett OS, és rengeteg szoftver kezdett megjelenni rá, fokozatosan kiszorítva a szimplán DOS + Novell NetWare + Norton Commander típusú konfigurációkat...
Ebben a cikkben az itt található, freeware (tehát ingyenesen letölthető és használható), Win 3.1x applikációk leírása következik.