Játék
A weboldal legfontosabb szekciójában különböző számítógépes rendszerek, és konzolok játék szoftvereinek a bemutatóját olvashatod. Esetenként útmutatók, végigjátszások, tippek & trükkök is publikálásra kerülnek.
- A retro.games.hu oldal nem tárol licensz köteles és/vagy kereskedelmi forgalomban lévő szoftvert.
- A cikkekben fellelhető letöltési linkek kizárólag abandonware, shareware, freeware és trial verziók.
Alkategóriák
DOS
A DOS valójában egy operációs rendszer, ami a 70-es évektől a 90-es évek közepéig volt népszerű az IBM személyi számítógépeken (valamint azzal kompatibilis klónjain). A DOS-ra írt játékok így seregnyi számítógépen játszhatóak. A DOS-nak és ezzel együtt az ilyen számítógépeknek több jól behatárolható fejlődési ciklusa volt, ezt láthatod is: nézd meg micsoda különbség van egy 1980-ból származó játék és a 256 színben és sztereó hangzásban tündöklő kései (90-es évek) játékai között.
Commodore 64
A Commodore 64 gép egy legenda. Megfizethető általános célú otthoni számítógépnek tervezték, és a 80-as évek egyik legikonikusabb és rengeteg példányban legyártott gépe. Természetesen óriási mennyiségű játékot írtak a C64-re, pont a népszerűségéből kiindulva. Habár nem volt annyira fejlett mint a többi korabeli gép, mindenki nosztalgiával gondol vissza rá: elég volt rákötni a gépet a televízióra, bedugni egy joystick-et és mehet a játék.
Rengetegen kezdtek el programozni a C64-en, mind hobbi és profi kapacitásban. Ez olyasmi, amit manapság egyetlen számítógép még csak meg se próbál megcélozni (talán a Raspberry Pi-t leszámítva). Hiába végtelenül fejlettebbek a mai gépek, ezzel egyidőben a komplexitásuk is jócskán megnövekedett. Manapság előbb kezd el valaki weboldalak programozását megtanulni, mint azt hogy mitől működik is egy számítógép. Sajnálatos, vagy sem.
Atari 2600
Az Atari cég egyik korai 1977-ben megjelent otthoni játékgépe, erre a 2600-as számozásból is lehet következtetni. A játékélmény tipikusan elmaradt a fejlettebb játéktermi gépek játékaitól, de a tény hogy ezt haza lehetett vinni, és nem kellett pénzérméket bedobni, máris elindította az elektronikus szórakoztatás otthoni formáját. Klasszikus, kezdetleges, szerethető.
Playstation
Ma már persze tudjuk hogy a Sony egy egész széria Playstation konzolt indított világmegváltó útjára, azonban tekintetünket szegezzük abba az 1994-es korszakba, amikor például a három dimenziós megjelenítés még csak a szárnyait bontogatta. És jött a Sony, aki feltette a lapját a Playstation-re, ráadásul úgy hogy rengeteg befeketetés kellett hozzá, és óriási jövőbelátás, hogy így ilyen formában megjelenhessen a konzol. Egy új konzol korszak vette kezdetét az eredeti Playstation-el, rövid időn belül lemosta a konkurens termékeket. Az újító szellemű játékok még az alapvetően PC játékosok figyelmét is felkeltette, annak ellenére hogy technikailag elmaradt a PS színvonala a 3D gyorsítós (stb) gépektől. Nézd meg, hogy honnan indult a PS.
Sega Mega Drive
A Sega 1988/1990-es konzol ajánlata volt a Sega Mega Drive (amerikában Genesis), válaszul a Nintendo gépek előretörésére. A maga kategóriáján belül egy fejlett gépnek volt tekinthető, sajnos inkább csak papíron a Nintendo gépeivel szemben. Ennek oka, hogy kevesebb játékot fejlesztettek rá, én úgy érzem - még a seregnyi kiegészítő eszközök ellenére is - nem tudta beváltani a Sega minden reményét. A konzol háborút nem nyerte meg, de ennek ellenére, sokan esküsznek a konzolra, mivel a megjelent játékok között természetesen vannak nagyon jól sikerült darabok.
Super Nintendo (SNES)
Az eredeti Nintendo konzol második, továbbfejlesztett kiadása, 1990/1992-ben jelent meg. Óriási népszerűségnek örvendett, rengeteg gép gazdára talált belőle, és ennek a konzolgenerációnak egyértelműen a győztese, de egyben utolsó szereplője is. Ha otthoni klasszikus 2D játékról van szó nem szabad kihagyni.
Atari 5200
Az Atari cég egyik korai 1982-ben kiadott otthoni játékgépe, mint a számozásból következtethető, óriási ugrásnak szánták a korábbi gépekhez képest. Nos, ugrás az volt, de talán kicsit szolidabb mint az Atari a tervezőasztalnál azt várta volna. Ehhez tudni kell, hogy az Atari története során lassan de biztos vesztett a jelentőségéből és népszerűségéből. Kevésbé tudta tartani a tempót a korabeli gépekkel szemben, ráadásul sok eredetileg Atari gép és szoftver fejlesztő kezdett elszivárogni más cégekhez.
Az Atari 5200 játékok természetesen ennek ellenére jó kis szórakozást nyújtanak, egészen addig amíg elkerülöd azt a körülbelül tucatnyi játékot amit lélektelenül csak a bevételszerzésre írt hozzá az Atari :)
Laserdisc
A Laserdisc itthon szinte egyáltalán nem ismert. Elsősorban Amerikában volt tényező, még a 80-as évek során. Képzelj el egy bakelit lemez méretű CD-t, nos a Laserdic ez volt lényegében. A CD-t megelőző technológia, amin filmet, zenét, játékot, adatot is lehetett tárolni, kiadni, csere berélni.
MSX-2
Az MSX valójában egy a Microsoft által a 80-as években meghonosított szabvány. Ez alatt értsd: a szabvány csak azt írja elő, hogy milyen gép és szoftver szükséges hogy egy játékgépet vagy számítógépet MSX szabványosnak (csereszabatosnak) lehet nevezni.
Ennek megfelelően, nincs olyan hogy MSX gép, mivel több ilyen gép is megjelent szerte a világon.
Az MSX játékok nagyjából a DOS játékoknak feleltek meg, abból is a 16 színnel operáló közepesen kezdetleges időszaknak. Ennek ellenére, főleg keleten népszerű volt az MSX, és sok sikeres játék készült.
Amiga
Az Amiga egy megfizethető, de minőségi személyi számítógép sorozat volt a 80-as évek során, egészen a 90-es évek közepéig volt a piac meghatározó gépe. Tervezője és gyártója a Commodore International volt, a Commodore 64/128 éra az eredeti tulajdonos (Jack Tramiel) távozásával záródott le, és ez után az Amigával vett a cég új irányt. A gép nem egy IBM klón, teljesen egyedi tervezésű mind hardware és operációs rendszer szinten, akár a korábbi Commodore gépek. Motorola processzor alapú gép, elég jó általános célú gép, de népszerű volt játékra és multimédiás (pl. zene és videó) célokra is. Tipikusan az Amiga játékok szebb grafikát és hangot vonultat fel mint a DOS kiadások. Népszerű gép volt Európában.
Böngésző
Internet böngésző programban futtatható játékok.