Amiről most szó lesz, az a különböző - klasszikus - Windows verziók rövid összehasonlítása. Ki fogunk térni arra is, hogy mik az ismérvei és gyengeségei az egyes verzióknak, hogy megtaláld a Te célodnak megfelelő iterációt.

Bevezetés

A Windows anomália 1985-ben indult útjára, de már korábban elindult a tervezése és fejlesztése. Az is lassította a piacra vitelét, hogy az Apple megvádolta a MicroSoft-ot hogy túl nagy a hasonlóság a Macintosh és a Windows GUI között. Eleinte nem túl számottevő felhasználói bázissal rendelkezett, de ez a 90-es évektől - mint tudvalevő - megváltozott, és jelenleg is a többség választása operációs rendszer szintjén. Hirtelen az a mondás jut eszembe amit Churchill mondott: "A demokrácia nem a legjobb államforma, de a legjobb azok között amit már próbáltunk". Természetesen, ezt a mondást, szigorúan csak a GUI (kialakításában, control-ok kínálatában és fejlettségének a) vonatkozásában lehet adaptálni a Windows-ra. A Mac OS kezdi beérni (sőt), a Linux GUI-k meg már rég lehagyták, de sajnos nem annyira kezelhetőek, és más megközelítésből vannak megtervezve - amihez hozzá kell szokni. A Windows melletti legerősebb érv azonban továbbra is a fejlett fejlesztői eszközök, irodai, és játék alkalmazások nagy kínálata és a hozzá társuló támogatás biztosítása.

Memória kihasználás terén még mindig a Linux és az összes Unix alapú rendszer teljesít a legjobban (a Mac OS is szegről-végről rokon!), teljesen testreszabhatóak, és nagyon fejlett bármikor lecserélhető GUI-kat kínálnak. Ha tényleg régi a géped (kezdeti Pentium vonal és azzal egyenértékűek), bizony neked Linux kell ha fontos a gyorsaság! A dupla magos procik korában viszont nem akkora (nem érzékelhető) a különbség.

Fontos, hogy tudd: DOS nélkül egyik Windows verzió sem működik, egészen a Windows 98-ig bezárólag (kivéve a közben megjelent Windows NT termék vonal, és Windows ME). Tehát ezért mondjuk, hogy egy alternatív, grafikus shell (~ felület) a DOS-hoz. A Windows 2000 már NT alapokon nyugszik, így elkülönül az ún. 16 bit-es "vérvonal"-tól. És így tovább XP, Vista, 7, mind NT alapúak, és ezáltal semmi közük a DOS-hoz.

A verziók számozása igen érdekes, akár az MS-DOS esetében, és sok átlagos felhasználót megzavar. Szeretném eloszlatni a ködöt ebben a cikkben, konkrét adatok és tények felsorakoztatásával.

Mert minden DOS-on fut!?

Legalábbis a retro játékok, és archív fejlesztői környezetek biztosan. És ezért fontos kitérni rá. Melyik verzió a legjobb választás, ha Windows-t akarsz telepíteni? Hivatalos minimális rendszer követelmények:

Windows 1.0

  • MS-DOS 2.0
  • 256 Kb memória vagy több

Windows 2.0 (2.03, 2.1)

  • MS-DOS 3.0
  • 512 Kb memória vagy több
  • Videó kártya

Windows 2.10 (2.11)

  • MS-DOS 3.0 vagy jobb
  • 512 Kb memória vagy több
  • Videó kártya
  • Microsoft Mouse (opcionális)

Windows 3.0 (3.1, 3.11)

  • MS-DOS 3.1 vagy jobb
  • 640 Kb rendes memória (conventional)
  • 256 Kb bővített memória (extended / XMS)

Minden disztribúcióhoz merevlemez vagy két dupla-oldalú (DS) lemez meghajtó szükséges, továbbá a 2.10 verziótól a következő videó kártyák ajánlottak:

  • IBM EGA
  • IBM VGA
  • IBM 8514
  • IBM CGA
  • Hercules
  • vagy kompatibilis

Verzió számok

A verzió számok általában kettő, három információt hordoznak magukban. Balról jobbra kell őket "olvasni". Egy pont választja el a két oldalt, a bal oldalon a Major, jobb oldalon a Minor szám. A Major-t csak akkor növelik, ha lényeges új funkció(k) kerülnek egy programba, míg a Minor mindig nő ha javítás, vagy ha új kibővített verzió kerül egy szoftver termékbe. A harmadik opcionális információ a "build" azaz fordítás sorszáma. A build-ek között csak annyi eltérés lehet, hogy minél későbbi a build annál stabilabb a működése - tisztul a kód a programozói hibáktól.

Minden azonos Major-ba tartozó verziónak kompatibilisnek kell lennie egymással. Nem fordulhat elő pl. hogy ami elérhető 1.0 verzióban, az a 1.1-ben nincs benne. Az viszont előfordul, hogy egyes funkciók támogatottsága eltűnik, kibővül, vagy módosul a Major-ok során.

A DOS esetében nagy általánosságban érvényesül a "felülről-kompatibilis" működés. Tehát, a későbbi verziók kompatibilisek a régi verziókkal. Visszafelé ez viszont nem minden esetben mondható el, pl. egy Protected Mode program, nem fog futni a korai verziókkal (még megfelelő hardware birtokában sem).

Az első verzió: MS-DOS 1.0
Az utolsó verzió* : MS-DOS 6.22

A 6.22 után megjelenő verziók már a Windowsok részei voltak, de, kis trükközéssel telepíthetőek önmagukban is PC-re. A Windows 95, 98 natívan biztosította a DOS shell-t (parancssor), míg az NT, 2000 stb.. már csak emulálta a DOS 16bit-es környezetét.

* Önnálló OS termékként.

Érdekesség: A legnépszerűbb verzió a 6.22 volt, mi is sokan arra emlékszünk leginkább (1994)